info@glashatai.com 07:52 11.08.2022

Ето кои ще представят Пернишко на събора в Копривщица


Ето кои ще представят Пернишко на събора в Копривщица

Станаха ясни самодейците, които ще представят област Перник на събора в Копривщица
Както Глашатай писа Два дни в Перник- оспорвана фолклорна надпревара

На 18 и 19 юни 2022 г. в . Перник се проведе Регионален преглед на област Перник за участие на фолклорни групи, състави и индивидуални изпълнители в XII Национален събор на българското народно творчество в Копривщица 2022. (Зап. № РД 69 от 10.06.2022 г.).

В прегледа участваха 708 изпълнители от 46 институции, които представиха своите умения в областта на фолклорната обредност, песенния, танцовия и словесния фолклор. Представени бяха традиционни костюми от населените места на Пернишка област.

Комисия в състав:

Председател: гл. ас. д-р Милена Валентинова Любенова – Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН

Членове: Милчо Цветков Георгиев – етнохореолог, гр. Перник

                Цветанка Стоянова Манова – етнолог, гр. Перник

 

Комисията определи следните изпълнители от област Перник за участие в ХІІ Национален събор на българското народно творчество в Копривщица – 2022: 

Музикална школа „Хармония",  гр. Перник, общ. Перник

Ръководител: Валери Цветков.

1. Виктория Йорданова – певица.

Репертоар:1."Рано ми е слънце огреяло" 

                   2."В село дюлгери дойдоя"

2. Рая Емилова Димитрова- певица.

Репертоар: 1." Пусти моми берендерки" -

                     2. „ Тръгнало е лудо млади"                                                                                                  

НЧ „Христо Ботев-1961 г." с. Люлин, общ. Перник

1. Виктория  Виделинова Миткова – певица

Репертоар:1."Седнал Марко"                              

                    2. Анджелина Юлианова - певица

Репертоар: 1. „Гюра юнак"                             

                    2. "Пиле пищи"                             

3. Петя Петрова - певица

Репертоар: 1. „У село дойдоя"                                

                    2. „Земи ме Вело"                                                                                                                  

ДГ „Валентина Терешкова", гр. Батановци

Доника Груева и Емилия Асенова

1. ДФГ за детски игри „Слънце" /Ярджиловци филиал/

Репертоар: 1."Ритни капа"

                    2. „Мечка" 

                    3."Пашалия"

2. ДФГ за детски игри „Мечо пух"  /Батановци/

Ръководител: Яна Карамфилова

 Репертоар: 1."Миш ми е болен"

                      2. „Около селото"                                                                                                                                                    

НЧ „Отец Паисии-19287 г.", с. Извор, общ. Радомир

Ръководител: Димитрина Мирчева

1. Група за словесен фолклор.  

Репертоар: 1. Детски игри и залъгалки                                                                                 

  НЧ „Светлина - 1919 г.", с. Студена, общ. Перник

  1.Фолклорна певческа група

    Ръководител: Людмила Иванова

  Репертоар: 1. „Море мома Бега"                     

                  2. „Драгана  седи в градина"                              

 2. Женска фолклорна танцова група

    Ръководител: Людмила Иванова

Репертоар: Хоро на песен: 1."Земи ме Вело"                                               

                                                2. "Кривото"                                                            

3. Женски фолк дует: Бойка Петрова и Людмила Иванова

Репертоар:1.Стоян иде от градина"                                         

                   2. „Облага се мома Цвета"                                                                             

ПК "Никола Вучков", кв. Църква, гр. Перник

1. Величка Андреева - разказвачка                                  

 Репертоар: 1. Граовски хумор                                                                         

  НЧ „Светлина-1936 г." с. Прибой, общ. Радомир

    Ръководител: Росана Иванова

  1. ДФГ за словесен фолклор.

Репертоар: 1. Бройлки, гатанки, поговорки и детски игри                                                                                     

2 . Емили Иванова,  разказвачка

Репертоар: Легенди: 1. "Как е станала мечката"                                                                             

                                   2. "Как е станал млечнио пат"                                                                           

3. Виктор Георгиев,  - разказвач 

Репертоар: Легенди:1."Как е станала костенурката"                                                                             

                                      2."Оти вуко не давивол"                                                                                                                                      

                               

Пенсионерски клуб „Железничар",  гр. Перник

1. Искра Георгиева  Мишова – разказвачка

Репертоар:1."Женитбата на граовските жени"                                                      

НЧ „Нови хоризонти - 2009 г.", гр. Перник

1. ЖФПГ „Седмошарица" 

    Ръководител: Елена Димитрова

Репертоар:1. „Сбирали се момите"                                                                             

                    2." Тлака тлачи"                                                                          

2. Стефка Велинова - певица

Репертоар: 1."Заборчил  Стоян"

 2. „Сещай се, Станке"                                                                                                                                                      

3. Райка Йорданова - певица,

Репертоар: 1. „Седи Марко"

                     2. „Обичам, мамо"                                                                                                                                                       

4. Показ на традиционни костюми:

     а) Елена Димитрова - празнична граовски литак от

                                        с. Дивотино на 150 г.                                                                            

     б) Райка Йорданова - празнична сая на 120 г..                                                                                                                                                                               

      НЧ "Люлински изгрев - 1903 г.", с. Големо Бучино, общ. Перник

1. Крисия Бориславова Валериева ,

    Репертоар: 1. „Баба крокна у градина".                                                                             

                   2. „Прошета се бела Рада"                                                                           

2. Детска фолклорна танцова група „Шопчета"

      Ръководител: Роман Михайлов

      Репертоар: 1. „Четворно хоро"                                                                             

                           2. „За пояс"                                                                                

3. Смесена ФТГ „Настроение"

     Ръководител: Иван Стойков  

     Репертоар: 1. „Петрунино  хоро" .                                                                              

                          2. „Четворно хоро"                                                                            

                          3. „Бучинско мъжко хоро" -                                                                             

                          4. „Селско хоро"                                                                        

Общински младежки дом, гр. Перник

1.Танцова школа „Хоро"

 Ръководители: Митко и Дария Михалкови

  Репертоар: 1. „Йове"                                                                       

                    2. „Бера"                                                                            

2. Показ на носии:

а) Миглена Василева Ирикова,  Празнична граовска носия

б) Мирослава Методиева Огнянова Празнична граовска носия                                                                                                                                                                                                                                                                                              

ШНТ „Нартан", гр. Перник

 Ръководител: Пламен Ганов

1. Танцова формация „Нартан"

Репертоар: 1."Бера"                                                                              

                     2."Старо граовско"                                                                           

                    5."Лиле, Лиле"                                       

СУ „Васил Левски" – гр. Брезник, с художествен ръководител Николина Байкова

  1. Група за словесен фолклор – „Бучляци" - граовски хумор                                                                            

НЧ „Просвещение – 1870", гр. Брезник

1. Василена Методиева - певица

Репертоар: 1. „Тупане затупали"                                                                         

                    2. „Кукувица по рода си кука"                                                                             

2.Танцова формация „Калина"

Репертоар:1. „Петрунино"                                                                             

                   2.  „Йове"                                                                             

                                  

НЧ „Георги Димитров-1928 г." с. Ковачевци, общ. Коовачевци

1.Фолклорна танцова група „Български ритми".

Ръководител: Цветан Боянов

Репертоар: 1. „Боснешко"                                                                             

                    2.  „Трънско"                                                                           

                    3. „Петрунино"                                                                           

 НЧ „Христо Ботев-1928 г.", с. Копаница, общ. Радомир                 

1. Детска смесена фолклорна певческа шесторка.

Ръководител: Василка Николова

Репертоар:1. „Уцани се Яне"                                                                           

                   2. „Мара макя"                                                                         

 2. Дана Тасева,  – певица

Репертоар: 1. „Марко коси трава детелина"                                                                             

 2.  „Провикна се Рада"                                                                           

3. Смесена фолклорна танцова група

Ръководител: Радостина Асенова

Репертоар: 1. „Старо граовско хоро" – хоро на песен-.                                                                              

                2. „Бера" – хоро на песен                                                                             

           3. „Четворно хоро" – хоро на песен                                                                            

           4. „Понапил ми се Илия" – хоро на песен -                                                                                      

4. ДФГ „Омайниче" за детски игри с песен

 Ръководител: Василка Николова

Репертоар:1. „Пускам, пускам кръпче"

          2. „Убавата берешница"

                     3. „Оздол идат два калугер" 

                     4. „Кральо, портальо" 

                   5. Петър Велев, род. 1948 г. – разказвач

Репертоар: 1. „На собор у Гигинскиьо манастир" .

6. Йордан Гоговски, род.1948 г. – разказвач

Репертоар: По комшийски 

         

НЧ "Пробуда-1922 г.", с. Драгичево, общ. Перник

1. Божидара  Николаева  Николаева,

Репертоар: 1. „Прочула се  море, бела Яна"

                     2. „Залибих си едно либе"

2.ДФГ за детски игри и обичаи.

Ръководител: Людмила Филипова

  Репертоар: Игри: 1. „Гърнета"

                         


Публикувана на 24.06.2022


0 коментара