Най-добрият ми съвет за отслабване е да ядете по-често през целия ден, за да предотвратите посягането към бисквити и чипс. Това каза диетологът Натали Рицо, предаде New Your Post.
"Въпреки че калориите са фактор за загуба на тегло, ключът е да се избегне достигането до точката на прекалено гладуване", твърди тя. "В интерес на истината, навик номер 1 за отслабване е да ядете, преди да станете гладни."
В аргумента си за редовни, последователни хранения Рицо посочи проучване от 2022 г. , което установи, че консумацията на постоянни количества калории на редовни интервали, като закуска, обяд и вечеря, може да увеличи успеха при загуба на тегло.
Рицо обясни, че времето е от ключово значение - ако не сте в състояние да се храните по едно и също време всеки ден, опитайте се да ядете лека закуска на всеки три до четири часа, за да предотвратите пристъпите на глад.
"Този прозорец ще ви даде достатъчно време да усвоите храната си, но ще ви попречи да прекарате толкова дълго време между храненията, че да станете гладни", заяви Рицо в EatingWell. "Ако се борите с разсейването, задайте таймер на телефона си, докато яденето на всеки няколко часа".
Разбира се, важно е и какво ядете. Диеотологът предлага да дадете приоритет на протеините и да ги балансирате с пълноценни въглехидрати - като плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, боб и бобови растения и здравословни мазнини.
Протеинът може да ви помогне да се почувствате по-сити, защото се смила по-дълго от другите хранителни вещества. Освен това може да помогне за запазване на чиста мускулна маса, а мускулите изгарят повече калории, отколкото мазнините.
Препоръчителният хранителен прием е 0,8 грама протеин на килограм телесно тегло или 0,36 грама на килограм. За 150-килограмов човек това са 54 грама протеин дневно, но лекарите съветва да се ядат най-малко 90 грама протеин всеки ден.
Д-р Фатима Коди Станфорд, лекар в бълница в Масачузетс и доцент в Медицинското училище в Харвард, предупреждава, че твърде голямата консумация на протеин може да натовари бъбреците, особено при хора с бъбречно заболяване.
Добрите източници на протеин включват постно месо, риба, яйца, ядки, млечни продукти, боб и тофу.
Източник: Агенция "Фокус"